Innowacje to najlepsza strategia, by zawsze pozostawać na czele
Odkryj naszą gamę opon motocyklowych
Opatentowana technologia umożliwia produkowanie opon przednich i tylnych o konstrukcji na bazie radialnej (promienistej) osnowy i jednej warstwy stalowego opasania. W zależności od kierunku rotacji opony, opasanie jest nawinięte wokół osnowy dając kąt zbliżony do 0°. Zaletą zastosowania opasania ze stali jest uzyskanie wyjątkowej sztywności opony oraz możliwość dostosowania ciasności zwojów kordu, dzięki czemu można odpowiednio zróżnicować sztywność w rejonach od barku do czoła opony.
Zasadniczą różnicą pomiędzy oponą radialną, a radialną z poprzecznym opasaniem jest konstrukcja osnowy, która w tym przypadku ma ułożenie promieniste. Oznacza to, że kordy są ułożone promieniście, od jednej stopki do drugiej. Taka konstrukcja umożliwia produkowanie opon niskoprofilowych, których podstawowym atutem jest zwiększona stabilność podczas pokonywania zakrętów, zmniejszona waga oraz doskonałe osiągi przy dużych prędkościach.
Opona diagonalna z opasaniem zbudowana jest z konwencjonalnej osnowy oraz opasania składającego się z dwóch lub więcej warstw. Osnowa i opasanie wykonane są z innych materiałów, co uwarunkowane jest innym przeznaczeniem tych dwóch elementów konstrukcyjnych opony. Opasanie ma na celu zmniejszenie dynamicznych odkształceń spowodowanych siłami odśrodkowymi i do jego budowy wykorzystuje się głównie włókna aramidowe. Osnowa natomiast nadaje oponie sztywność i pełni funkcję nośną.
Opony o takiej konstrukcji zwane są także oponami konwencjonalnymi lub warstwowymi. W zależności od różnych prędkości i specyfiki obciążeń, osnowy opony zbudowana jest na bazie dwóch lub więcej nakładających się warstw. Każda warstwa wykonana jest z gumy pokrytej kordami z włókna. Poszczególne warstwy ułożone są względem siebie pod określonym kątem, dzięki czemu opona uzyskuje wymaganą charakterystykę dynamiki.
!
Copyright © 2025
Pirelli & C. S.p.A. - Pirelli Tyre S.p.A